• TARİH

  08-02-2018  -  08-02-2018
 • SAAT

  19:00  -  21:00
 • YER

  Antalya Kültür Sanat Oditoryumu
 • TELEFON

  +90 242 242 0 257
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Koyu Yeşil: "Kırmıtlı'nın Çapkınları" Belgesel Gösterimi

Koyu Yeşil - Belgesel Gösterimleri Antalya Kültür Sanat'ta devam ediyor!

Her ayın ikinci perşembesi gerçekleşecek olan kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan dizinin şubat ayı gösterimi Nurten Şalıkara’nın yönettiği “Kırmıtlı'nın Çapkınları” belgeseliyle gerçekleşecek. Film gösteriminin ardından Kırmıtlı Eski Belediye Başkanı Ali Murtaza Doğan ile yönetmen Nurten Şalıkara Doğadabuan Hüseyin Çağlar İnce moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirecekler. Gösterim ve söyleşiye katılım ücretsizdir.

Kuşlar, Türkiye’nin biyolojik zenginliğini meydana getiren önemli canlılardan biri. Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık 465 kuş türü bulunuyor ve bunlardan birçoğu da uluslararası düzeyde tehdit altında olmaları nedeniyle korunmaya çalışılıyorlar. Bu zenginliğin daha iyi anlaşılabilmesi ve doğru koruma çalışmalarının planlanması ancak bilimsel verilerin etkin bir şekilde halka ulaştırılabilmesiyle mümkün. ‘Kırmıtlı’nın Çapkınları’ adlı belgesel de bunu amaçlıyor.
Osmaniye iline bağlı Kırmıtlı’da, Ceyhan Nehri’nin kenarındaki küçük bir alanda yalıçapkını olarak bilinen üç kuş türü; Yalıçapkını, İzmir Yalıçapkını ve Alaca Yalıçapkını bir arada yaşıyor. Ancak alanda kum alma çalışmaları ve kum ocaklarının varlığı oradaki yaban hayatını özellikle yalıçapkınlarının yaşamlarını ve geleceğini tehdit ediyor. Alanda yaşanan kirlilik, kaçak avcılık ve hayvan otlattırılması Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde yaşanan diğer önemli sorunlar. Bu nedenle alan, yerel yönetim öncülüğünde yasal statü dahilinde koruma altına alınmaya çalışılıyor.

Filmde, bu bölgede doğmuş olan dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal ile, yörenin geçmişteki yaban hayatı hakkında röportaj da yapıldı. Ayrıca yazarın İnce Memed adlı romanından doğa betimlemelerini içeren bazı kısa alıntılar da belgeselin metni içinde yer aldı. HD formatta Türkçe - İngilizce hazırlanan 49 dakikalık doğa ve edebiyatı bir arada ele alan belgesel Türkiye’de yaban hayatı belgeselciğindeki ilk önemli bağımsız yapımdır. Yaklaşık 60 günlük arazi çalışması sonucunda da yalıçapkınlarının yakın plan çekimleri, temel davranışları ve yaşam alanlarından oluşan toplam 6 bin dakikalık ham görüntü elde edilmiştir. Kırmıtlı’nın Çapkınları Belgeseli Fransa’da düzenlenen “27. Uluslararası Ornitoloji Filmleri Festivali’nde 2011 (27. Festival International du Film Ornithologique-Menigoute 2011) 120 film arasında ilk 7’ye kalarak finalist oldu.

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri
“Kırmıtlı'nın Çapkınları” belgesel film gösterimi söyleşi
(Yönetmen Nurten Şalıkara ve Kırmıtlı Eski Belediye Başkanı Ali Murtaza Doğan'ın katılımıyla)
Tarih: 8 Şubat 2018, Perşembe 
Film gösterimi ve söyleşi: 19:00
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu
Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
Bilgi: +90 242 242 0 257

Her ayın ikinci perşembesi gerçekleşecek olan kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan dizinin şubat ayı gösterimi Nurten Şalıkara’nın yönettiği “Kırmıtlı'nın Çapkınları” belgeseliyle gerçekleşecek.