• TARİH

  05-05-2018  -  05-05-2018
 • SAAT

  17:00  -  19:00
 • YER

  Antalya Kültür Sanat
 • TELEFON

  (0242) 242 02 57
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Felsefe Konuşmaları:

Antalya Kültür Sanat’ta ‘Felsefe Konuşmaları’ devam ediyor.

5 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek yeni sezondaki sekizinci buluşmanın konuğu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. S. Ruken Öztürk.

Kültür, sanat ve etkileşen bütün disiplinlerde etkinlikler düzenleyen Antalya Kültür Sanat, 2017 - 2018 etkinlik programında Felsefe Konuşmaları’na da yer veriyor. Felsefeyi akademiden sokağa, gündelik hayatın içine taşımayı hedefleyen ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Felsefe Konuşmaları serisi Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Toplumsal cinsiyet rejimi, sinema alanında da kendisini gösteriyor: Bir film festivalinin afişinde, bir eleştirmenin dilinde ya da bir yönetmenin zihninde... Kadın yönetmenlerin sinema sektöründeki varlığı üzerine düşünürken bir yandan da örneklerle yönetmenlerin cinsiyetine bakmadan filmlerdeki kadın temsillerine yakından bakılacak bu programda kadınlar konusunda sinemada kalıp yargı düşünceler ile dünyada ve yerli sinemada kadınlar nerede durduğu tartışılacak. 

Ruken Öztürk: Lisansını ve lisansüstünü Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1998'de doktorasını tamamladı. 2004’de doçent, 2010’da profesör oldu. Çeşitli dönemlerde Bölüm Başkanlığı, Senatörlük ve Dekanlık yaptı. Sinema Anabilim Dalı Başkanı olan Öztürk, halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı'dır. ODTÜ’de de dersler vermektedir. Sinema alanında çeşitli kitap ve makaleleri bulunan Öztürk, Türkiye’nin ilk hakemli sinema dergisi sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi’nin kurucularındandır, halen derginin yayın kurulundadır. Kitapları arasında Sinemada Kadın Olmak: Sanat Filmlerinde Kadın İmgeleri (2000), Sinemanın Dişil Yüzü: Türkiye’de Kadın Yönetmenler (2004), Kader: Zeki Demirkubuz (2006, der.), Oğuz Onaran İçin: Sinemada Hayat Var (2012, der, S. Büker ile) gibi çalışmaları bulunmaktadır.

5 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek yeni sezondaki sekizinci buluşmanın konuğu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. S. Ruken Öztürk.