• TARİH

  03-02-2019  -  03-02-2019
 • SAAT

  11:00  -  13:00
 • YER

  AKS
 • TELEFON

  0 242 242 0 257
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Yetişkin Eğitimleri: Türk Sanatı

Antalya Kültür Sanat’da 2019 Bahar dönemi seminerleri başlıyor!

Sanat tarihi, fotoğraf ve felsefe alanında 2017 yılından bu yana aralıksız devam eden ve 150’yi aşkın katılımcıyı ağırlayan AKS Yetişkin Eğitimleri programı, 2019 bahar sezonunda da çeşitlenerek devam ediyor.

Orta Asya'dan Anadolu'ya, Şamanlıktan İslamiyete: Türk Sanatı

Program Yürütücüsü: Öğr. Gör. Hayal Güleç
3 Şubat 2019’dan itibaren, Pazar günleri 11:00 - 13:00 arası

Asya’da Çin, Japon, Hint gibi büyük uygarlıkların oluşturduğu ortamda filizlenen İslamiyet Öncesi Orta Asya Türk Sanatı’ nın gelişimi ve İslamiyet ve Arap kültürleriyle harmanlanması sürecini incelemeyi hedefleyen program, Orta Asya Türkleri’nin steplerdeki göçer dünyalarından başlayarak Anadolu’ya yolculukları sırasında karşılaştıkları kültürlerle etkileşimlerini, ilk İslam devletleri, Emeviler, Abbasiler, Türk İslam Devletleri, İran, Mısır, Suriye’de gelişen uygarlıklarını mercek altına alıyor.
Öğretim görevlisi Hayal Güleç yürütücülüğünde 10 hafta sürecek olan Türk Sanatı seminerinde ele alınacak konu başlıkları şöyle:
1-Step (Göçebe) Sanatına Genel Bakış
2-İslamiyet Öncesi Orta Asya Sanatı: Hun, Göktürk ve Uygur Sanatları (Kurganlar-Pazırık Kurganı, Balbal-Bozkır Heykeltraşlığı)
3-İlk İslam Devletleri Sanat ve Mimarisi: Hz. Peygamber devri, Dört Halife dönemi, Emeviler ve Endülüs Emevileri, Abbasi ve Fatimiler (Mescid-i Nebevi, Şam Ümiyye Cami, Kudüs Kubbet-üs Sahra, Ürdün Kuseyr Amra ve Mişatta Sarayları, İspanya Kurtuba Camii ve Elhamra Sarayı)
4- İlk Türk İslam Devletleri: Karahanlılar ve Gazneliler (Deggaron Cami, Talhatan Baba Cami, Mufakki Atari Cami, Kalan Minaresi, Arap Ata Türbesi, Talas İbn-i Bibi ve Balaca Hatun türbeleri, Ribat-ı Melik, Dahistan, Akçakale ve Daye Hatun Kervansarayları, Leşger-i Bazar Ulu Cami ve Sarayı)
5- Büyük Selçuklu Sanatı’nın Oluşum Ortamı ve İran İslam Kültür Ortamında Türkler (İsfahan Mescid-i Cuması, Damgan Mescid-i Cuması, Sultan Sencer Türbesi, Ribat-ı Annuşirvan, Ribat-ı Zafarani, Ribat-ı Şerif kervansarayları )
6- Orta Doğu ve Mısır’da Türk Sanatı ve Mimarisi: Suriye, Irak, Zengi devleti, Mısır, Memluk devleti (Şam Şifahanesi, Musul Ulu Camii, Kahire Tolunoğlu Camii)
7- Hindistan’da Babürlü dönemi (Kutup Minar, Fethpür Camii Mescidi, Tac Mahal)
8. Anadolu Selçukluları: Dini Yapılar, Sivil Yapılar ve Anadolu Selçukluları süsleme sanatları

Hayal Güleç: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden sonra Süleyman Demirel Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı üniversitede doktora çalışmalarını sürdüren Hayal Güleç, aynı zamanda Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Her biri toplamda 20 saat olarak planlanan ve sonunda "katılımcı sertifikası" verilecek eğitime katılım bedeli ₺650. Öğretmen, öğrenci, AKS kart sahipleri ve 65 yaş üzeri katılımcılar için katılım bedeli ₺500. Bütün seminerler, en az 10 kişilik katılım sağlanınca açılacaktır.

Detaylı bilgi: 0 242 242 0 257

Sanat tarihi, fotoğraf ve felsefe alanında 2017 yılından bu yana aralıksız devam eden ve 150’yi aşkın katılımcıyı ağırlayan AKS Yetişkin Eğitimleri programı, 2019 bahar sezonunda da çeşitlenerek devam ediyor.