• SAAT

    11:00  -  19:00
  • TELEFON

    +90 242 242 0 257
  • ADRES

    Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Yıldız Moran "Zamansız Fotoğraflar"

Yıldız Moran – “Zamansız Fotoğraflar” sergisi 10 Şubat’ta Antalya Kültür Sanat’ta açılıyor.

Sıra dışı fotoğrafları ve kendine özgü şiirsel diliyle Türk fotoğraf tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Yıldız Moran 10 Şubat-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ın konuğu oluyor.

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı olan Yıldız Moran  (1932-1995), büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini, yaşamındaki bir başka tutku olan Özdemir Asaf’la evliliğinin ardından sonlandırmış olmasına rağmen, bu kısacık kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdırmış bir sanatçıdır. İngiltere’de eğitim almış, ünlü fotoğrafçı John Vickers’ın öğrencisi olmuştur. Cambridge’de açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izlemiştir. 

Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır. 1950-1962 yılları arasında kaydettiği yaklaşık 8000 negatif arasından seçilerek hazırlanan ve 2013’te Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açılan retrospektif nitelikli bu kapsamlı sergi, Moran’ın  kendine ait iç sesini, Türk ve dünya fotoğraf tarihi içindeki görünürlüğünün izlerini de derinleştiren yeni bir okumayla ortaya koyabilmeyi amaçlıyor. 

 

10 Şubat-29 Nisan 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, Antalya Kültür Sanat’ın Ara Güler’den sonraki ikinci fotoğraf sanatçısı sergisi olma niteliği de taşıyor. Sergi  pazartesi hariç her gün 11.00-19.00, Perşembe günleri ise 11.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Panel: Yıldız Moran ve Fotoğrafı

Panelistler: Handan Dayı - Olgun Arun

10 Şubat 2018, Cumartesi

Saat: 14:00

Serginin ilk günü olan 10 Şubat Cumartesi, saat 14:00'da gerçekleşecek olan panel Yıldız Moran’ın Türk fotoğrafındaki benzersiz konumunu mercek altına almayı amaçlıyor. Kadın olması, yurtdışında eğitim almış diplomalı bir fotografçı olması,  tek başına ülke ülke dolaşıp fotoğraf çekmesi gibi benzersiz niteliklerinin yanı sıra, Yıldız Moran belge fotoğraflarının ve nesnel estetiğin altın devrinde çıplak gerçekle sanatı bütünleştirmiş fotografçıdır.

Panelde Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi Handan Dayı, Yıldız Moran'ın Türk fotoğraf tarihi ve fotoğraf sanatındaki yerini, 20.yüzyılın ilk yarısında, fotoğrafın dünyadaki evrilmesiyle karşılaştırırken Sanatçı’nın oğlu Olgun Arun annesinin ‘fotoğraf sanatçısı olarak portresi’ni  çizecek ve son yıllarda yaptığı Yıldız Moran fotoğraflarını kimliklendirme çalışmalarından bahsedecek.

Sıra dışı fotoğrafları ve kendine özgü şiirsel diliyle Türk fotoğraf tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Yıldız Moran 10 Şubat-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ın konuğu oluyor.