• SAAT

  10:00  -  18:00
 • TELEFON

  +90 242 242 0 257
 • EMAIL

  info@antalyakultursanat.org.tr
 • ADRES

  Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya
A+A-

Işık ve Tarih: Ara Güler’in Gözüyle Antalya

Antalya Kültür Sanat’ta açılan Ara Güler sergisinde Antalya Kaleiçi ve sahil şeridinin yanı sıra şehrin yakın çevresinden, Kaş, Patara, Xanthos, Myra, Pınara, Side ve Perge’den görüntüler yer aldı.

Büyük Usta’nın imzasını taşıyan 40’a yakın fotoğraf biraraya geldiğinde bölgenin tarihi ve arkeolojik varlıklarına, bu alandaki olağanüstü zenginliğine de ışık tutuyor. “Işık ve Tarih: Ara Güler’in Gözüyle Antalya” sergisindeki fotoğraflar sanatçının arşivinden seçildi. 

Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler dünyanın dört bir yanında yüzlerce sergi açtı; onlarca kitabı yayımlandı. Bertrand Russell’dan Winston Churchill’e, Picasso’dan Salvador Dali’ye, birçok ünlünün fotoğrafını çekti, onlarla röportajlar yaptı.

“Antalya'ya her zaman sempatim olmuştur çünkü ışığı hem tatlıdır, hem de sıcaktır. Ama sıcaklık bir felaket haline de gelebilir. Buna karşılık Antalya'nın özelliklerinden en mühim olanı etrafındaki harabelerdir, ama diyeceksin ki alt tarafı harabedir onlar. Hayır, onlar sadece harabe değillerdir. Onlar insanlarla konuşur; Bizans'tan beri, Roma'dan beri... O taşlar içinde bir hayat var. Akan bir su varsa sana bir şey mırıldanıyor.”

SERGI FOTOĞRAFLARI