Tanıtım Metni

MERHABA ANTALYA

Antalyalılar 2015 yaz sonunda, şehrin tam kalbinde yepyeni bir kültür sanat platformuyla tanıştı: Antalya Kültür Sanat

Antalya Kültür Sanat’ın temel çalışma alanı, ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapmak, Antalyalıları ve kente gelen turistleri sanatın en nitelikli eserleri ve en ışıltılı isimleriyle buluşturmaktır.

Sergiler programına daha ilk adımda Picasso’yu, Ara Güler’i, Andy Warhol’u alan Antalya Kültür Sanat, kentteki kültür-sanat aksını genişletip büyütmeyi, ona renk ve dinamizm katmayı hedefliyor. Antalya Kültür Sanat, nitelikli sergiler ve eğitim programlarıyla, daha yaratıcı, daha girişimci, algısı ve ufku açık, iyi yetişmiş nesillere esin kaynağı olmayı kendine misyon ediniyor.

Gökkuşağının tüm renkleriyle bezeli sıra dışı cephesiyle şimdiden kentin yeni simgelerinden biri olmaya hazırlanan Antalya Kültür Sanat’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?


ATSO’DAN KENTE ARMAĞAN

Dünyaca tanınmış sanatçılar, sanat atölyeleri, film gösterileri, söyleşiler, farklı bir renk ve kente hareket 

Antalya Kültür Sanat, ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı’nın Antalya için yeni bir cazibe merkezi oluşturmak, hem Antalyalıları hem de kente gelen yerli ve yabancı konukları sanatın ve kültürün farklı renkleriyle buluşturmak amacıyla kurduğu bir platformdur. 

Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin 12 ay boyunca iyi vakit geçirmelerine yönelik yeni kültürel mekânların yaratılması, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının ve çeşidinin arttırılması kültür turizminin gelişimi açısından önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında Antalya’nın “kültür ve sanat kenti” kimliğini güçlendirecek olan Antalya Kültür Sanat, sadece kent kültürüne ve kimliğine değil, turizm ve ticaretin de gelişimine destek olacaktır. Mimari projesi Dr. Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat’ın üç katı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın sanat danışmanlığı kapsamında belirlenecek sergilere ayrılmıştır.

Antalya Kültür Sanat, yıl boyunca Picasso ve Andy Warhol gibi uluslararası sanatçıların sergileri ile Antalya’nın tarih ve arkeolojisini ön plana taşıyan ulusal sergilere ev sahipliği yapacaktır.

Antalya Kültür Sanat, ulusal ve uluslararası sergilerinin yanı sıra, bu çatı altında düzenlenecek eğitim atölyeleri, etkinlikler ve oluşturulacak burs programları aracılığıyla gelecek nesillerin ufkunu geliştirmeyi, onlara kültürel bir vizyon sunmayı da önemsemektedir. 

Yine ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı bünyesinde Kaleiçi’nde restore edilen Kaleiçi Evi’nin ise yerel sanatçıların üretim ve birikimine olanak tanımak amacıyla, Antalyalı sanatçılara ev sahipliği yapması hedeflenmektedir.


NEDEN ANTALYA KÜLTÜR SANAT?

Çünkü ATSO

• Antalyalıların kendilerini yaşam boyu geliştirebilecekleri bir zemin yaratmak
• Kentteki yaşam kalitesini yükseltmek
• Gelecek nesillerin ufkunu geliştirmek
• Onlara kültürel bir vizyon sunmak
• Yaratıcılığın ve eleştirel düşünme becerilerinin artmasına katkı sağlamak amacındadır.

Çünkü ATSO, Türkiye’nin “turizm başkenti” Antalya’da,

• Kente yepyeni cazibe merkezleri kazandırmak
• Gelen turistlerin deniz ve güneş olmadığında da kentten farklı tatlar almasını sağlamak
• Kültür turizmini geliştirmek
• Kent merkezinde ticaretin gelişimine katkı sağlamak arzusundadır.

HER SERGİ BİR DÜNYA

Antalya Kültür Sanat’ın faaliyetleri, sergiler ekseninde şekilleniyor. Sergiler programını ise Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi hazırlıyor. Yaklaşık iki bin metrekarelik bir alana yayılan Antalya Kültür Sanat’ın üç katı sergi salonu olarak hizmet veriyor.

Antalya Kültür Sanat’taki sergi salonları uluslararası nitelikte, kapsamlı sergilere tahsis edilecek. Dünyanın önde gelen müzeleri ve kültür kurumlarıyla işbirliği yapan Pera Müzesi, bazen bir sanatçı, bazen de bir tema çerçevesinde oluşturacağı sergileri Antalya’ya taşıyacak. Böylece Antalya Kültür Sanat, yerli ve yabancı ziyaretçilere farklı kültürler, farklı dönemler, farklı üslup ve arayışlarla çeşitli açılımlar sunacak. Dünyaca tanınmış sanatçıların yanı sıra, ülkemiz sanatına yön veren isimler de yapıtlarıyla Antalya Kültür Sanat’ta konuk edilecek. 

Antalya Kültür Sanat’ın bir salonunda ise ağırlıklı olarak Antalya ve çevresinin tarihi ve arkeolojik değerleri gündeme getirilecek. Özel arşivlerden ve koleksiyonlardan derlenen bu sergiler Akdeniz’in kültürel birikimini yeni ve özgün bakış açılarıyla sunarken, Antalya’nın, bulunduğu coğrafya, tarihi ve sosyal konumu içerisinde değerlendirmesine de olanak sağlayacak. 

Antalya Kültür Sanat, aylık programında sergilere ve gündemdeki konulara paralel olarak hazırlanmış söyleşi, panel ve konferanslara da yer verecek.

"Dünyaca tanınmış sanatçılar, sanat atölyeleri, film gösterileri, söyleşiler, farklı bir renk ve hareket"